აშშ-ს მიერ ირანისთვის დაწესებული სანქციების გამო, ირანის ნავთობპროდუქტების მეოთხედი უმოქმედოა. აშშ-ს სანქციებმა ქვეყნის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ინდუსტრია დაანგრია. ამის შესახებ ინფორმაციას Reuters-ი აქვეყნებს.
ამერიკის შეერთებული შტატების სანქციები ითვალისწინებს რეგიონში თეირანის ბირთვული ამბიციებისა და ზეგავლენის შემცირებას. ასევე, ირანის ბალისტიკური სარაკეტო პროგრამის შეჩერებას.
სანქციები დონალდ ტრამპმა ირანს 2018 წლიდან დაუწესა. რითიც ირანი აიძულა, რომ  დღეში ორ მილიონ ბარელზე ნაკლები ნავთობი გამოიმუშაოს, რადგან მსოფლიო მასშტაბით ქარხნებმა შეწყვიტეს მისი ნავთობის შეძენა.
სანქციების გამო ირანის ნავთობკომპანიები  იძულებულები გახდნენ თანამშრომელთა რაოდენობაც შეემცირებინათ. 2019 წლის კონაცემებით, ნავთობკომპანიებში დასაქმებული იყო 2 800 ადამიანი მაშინ, როდესაც მათი რიცხვი 2017 წელს 9 300-ს შეადგენდა.